logo
Sağlık & Güzellik   02.01.2012   18122

Kızartma Yağları Tehlike Saçıyor

Bu Yazıyı Paylaş:

Evimizde ekibi olarak, hazırladığımız her yazı hayatımızda masum görünen tehlikelerden sizleri haberdar etmek amaçlı. Gelişen teknoloji ve hızlı tüketim nedeniyle çevremiz kanserojen riski çok yüksek olan şeylerle dopdolu.

Amacımız, okurlarımızı organik, doğal ve sağlıklı hayata yeniden döndürmek. Bu konuda bilinçlendikçe, organik yaşama dönmek çok da zor değil. Yeter ki bunu isteyin.

Bu yazımızda fast foodlardaki yağların tehlikelerinden bahsediyoruz. Bu konu aslında en çok çocuklarımızı ilgilendiriyor. Dışarıda yemek yemeyi çok seven çocuklarımızı bakın nasıl tehlikeler bekliyor?

Okullarda ve fast food üretilen neredeyse tüm restoranlarda kullanılan yağlar ne yazık ki çok tehlikeli çünkü bu yağların en fazla 2-3 kez kullanılması gerekirken, bu tip yerlerde 10-15 kez kullanılıyor. Bu kadar çok kullanılan yağlarda zehirli kimyasallar oluşuyor.
Firmalar bu bitkisel yağların kanserojen olup olmadığını içindeki polimer miktarını ölçerek anlıyorlar. Polimer miktarı 25'in üstünde olan yağların kullanılmaması gerekiyor. Fakat ne yazık ki çok az sayıda firma bunu uyguluyor.

Ülkemizde denetleme sorunları nedeniyle sağlığımız tehdit altında. Bu denetim boşluğundan yararlanan pek çok işletme, yağın içine kalsiyum klorür ve magnezyum silikat gibi kimyasallar ekliyor ve yağın rengini açıyor. Sonuç olarak yağın içindeki polimer miktarı daha da artıyor. Böylece bizler masum görünen fakat bizi kansere bir adım daha yaklaştıran patates kızartması veya benzeri yiyecekler tüketiyoruz.

Bu risklerden sonra Milli Eğitim Bakanlığı okul kantinlerinde kızartma patates ve sağlığa zararlı diğer yiyecekleri 2011-2012 eğitim öğretim yılında yasakladı. Kantinlerde artık kızartma yerine, yiyecekler ızgara yapılarak çocuklarımıza sunulacak. Bu haber oldukça sevindirici.

Bu Yağlardan Bırakın Yemeği, Biodizel Yakıt Bile Yapılamıyor

Sağlığımızı korumak amacıyla yapılan başka bir adımı da Çevre ve Orman Bakanlığı 2005 yılında atmıştı. Bu yönetmeliğe göre bitkisel atık yağlar kontrol altında tutulabilecekti fakat ne yazık ki bu sistem de ülkemizde istenildiği şekilde işlemedi. Buradaki amaç yağlardan biyodizel üretmek ve geri dönüşümle yağları tekrar kazanmaktı. Atık yağlardan biyodizel üreten firmalar çıktıkları yolda pişman oldular. Firmalar topladıkları yağların neredeyse kömürleşmiş hale geldiğini farkettiler. Bu yağlar zehirli kimyasallarla dolu olduğu için biyodizele çevirilmeleri mümkün değil. Bu gün toplanan atık yağlar ve biyodizele çevrilen yağlar, olması gerekenden çok daha az miktarda.

Ülkemizde önüne geçilemeyen bir gıda terörü yaşanmakta. Buna pirim vermemek için önce bizlerin bilinçli olması gerekiyor. Arz talep meselesi bu terörün devamını sağlıyor. Ülkemizdeki denetleme boşlukları devam ettiği sürece de bu gıda terörünü yok etmek mümkün değil. Bunun için bizlerin bir şeyler yapması gerekiyor. Biz bu tip gıdaları tüketmeyelim. Hem sağlığımızı koruyalım hem de düzene karşı bir protestomuz olsun. Belki zaman içinde bir şeylerin değişmesini sağlayabiliriz.
Bunları Okudunuz mu?
Pazılı Erişte Çorbası

Pazılı Erişte Çorbası

Yoğurt, pazı ve erişte üçlüsü birbirine çok yakışıyor. İçine ilave ettiğiniz zerdeçal ise kanser savaşçısı. Kış boyunca bu çorbayı sık sık tüketin.

Kakaolu Kurabiye

Kakaolu Kurabiye

Bütün çocuklar kakaolu kurabiyeye bayılır. Bir de kurabiyeyi onunla birlikte yapar ve şekil verirseniz. Çocuğunuzun çok seveceği, sizin için de çok pratik olan, her an elinizin altında bulunan malzemelerle yaptığımız bu kurabiyeyi siz de deneyin.

Meyve Satın Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Meyve Satın Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Meyve alışverişi mutfağımızda önemli bir harcama tutmaktadır. Peki, meyve satın alırken paramızı doğru bir şekilde harcadığımızı, sağlıklı ve doğal meyve yediğimizi nasıl anlayacağız? Tabi ki, öncelikle her meyveyi mevsiminde tüketmeliyiz. Meyveleri mevsiminde tüketirsek gerçek besin değerlerini almış oluruz. Sizin için bu yazımızda meyve satın alırken nelere dikkat edeceğinizi araştırdık.

kızartma yağlarının tehlikeleri, kızartma yağları, yağlardaki polimer miktarı ne olmalı, kızartma yağlarından biyodizel üretimi, okullarda kızartmaların yasaklanması, biyodizel,

Yorum Yazabilirsiniz

(E-postanız Yayınlanmayacaktır.)
Karakter  Kaldı

Yorumlarınız & Sohbet

Bu İçeriğe Henüz Yorum Eklenmemiş. İlk yorum yazan siz olun.

© 2020 - Evimizde.com
Gizlilik İlkemiz Hakkımızda İletişim

Yeniliklerden Haberdar Olabilirsiniz!

Web Tasarım