logo
Yemek Tarifleri Çorbalar   17.11.2019   682

İşkembe Çorbası Tarifi. Farklı Usullerde İşkembe Çorbası ve Terbiyesi Bir Arada

Bu Yazıyı Paylaş:

İşkembe çorbası evimizde olmazsa olmazlarımızdan. Kolay hazırlanır ve lezzeti büyüleyicidir. Yapılışı herkesin damak zevkine göre farklı olabiliyor. Şimdi bu farklılıklarla birlikte İşkembe Çorbası Tarifini görelim.

Malzemeler:
1 kg işkembe (Dana veya kuzu)
1 Büyük Soğan
2 Yemek kaşığı un
1 Yumurta sarısı
1 Çay bardağı taze yoğurt
1 Tatlı kaşığı tuz

İşkembe Çorbasının Hazırlanışı
Farklılık henüz işkembelerin doğrama büyüklüğünden başlıyor. Normalinden büyük doğranmış olanına Tuzlama İşkembe deniyor. Kimi insan, çorbanın içinde böyle iri iri taneler sever. Normal işkembe yapacaksanız kasabınızdan normal doğrama, tuzlama yapacaksanız iri doğrama isteyin.

İşkembe Temizleme: İşkembeler artık marketlerde ve kasaplarda hazır temizlenmiş olarak satılıyor. Hayvandan çıkar çıkmaz işkembenin nasıl temizleneceği bu tarifin konusu değil. Dolayısıyla marketten veya kasaptan hazır temizlenmiş işkembe aldığınızı var sayıyoruz.

Hazır temizlenmiş işkembeler rafta tüketicilere tertemiz ve bembeyaz görünebilsin diye genellikle kireç kaymağının suyla karıştırılmasından elde edilen yoğun kireçli suda bekletilmek suretiyle temizleniyor ve o bembeyaz görünümü alıyor.

İlk kaynama suyunu dökme yöntemi
İşkembeler eve gelince önce soğuk suyla yıkanıyor. Sonra bu doğranmış işkembeler tencerede bir taşım kaynatılıyor ve bu ilk kaynama suyu dökülerek tekrar yıkanıyor. Bu ilk kaynatıp dökme, işkembenin kireci gitsin diye yapılıyor. Ama işkembenin yararlı besin maddeleri ve lezzet veren yağı da gidiyor diye bu yöntemi tercih etmeyenler var. (İlk kaynatmada tencerenin kapağını kapatmayın zira köpürür.)

İşkembeleri sirkeli suda bekletme yöntemi
Diğer bir yöntem de, doğranıp hazırlanmış bu işkembeleri 15-20 dakika sirkeli suda bekletmek. Sonra tekrar yıkamak.

tuzlama işkembe çorbası
Tuzlama işkembe çorbası böyle iri iri tanelerden oluşur.

İster ilk kaynatma ve suyunu dökme, isterseniz sirkeli suda bekletme yöntemini seçin bu temizlik aşaması geçtikten sonra işkembeler düdüklü tencereye konur. Tuz ilave edilir. Kaşıkla çevirdiğinizde kolayca çevrilecek kadar üzerine su eklenir. Aslında bu da sizin tercihinize bağlı. Kimi insan işkembe çorbasını çok taneli sever kimisi ise daha çok suyundan hoşlanır. Hatırlaması kolay olsun diye 1 kilo işkembeye 10 su bardağı şeklinde düşünebilirsiniz.

Pişirilmek üzere tencereye alınıp suyu ilave edilen işkembelerin ortasına bir büyük soğanın kabukları soyulup konur. Bu soğan doğranmadan bütün olarak koyulur. Amacı işkembenin kokusunu almak ve güzel bir aroma vermektir. Pişirme işleminden sonra bu soğan atılır veya başka yerde kullanılır. Soğanın işkembe çorbasındaki işlevi bu kadar.

Düdüklüde ortalama 1 saat pişirilir. Burada da bir farklılık var. Kimi insan işkembelerin neredeyse erimiş olacak kadar pişmişini severken kimisi de daha sert olmasını ister. Pişirme sürenizi artırırsanız işkembeler doğal olarak daha yumuşak olacaktır.

İşkembeler düdüklüde haşlandıktan sonra sıra geldi terbiyesini yapmaya. Burada da 3 tercih var.

İşkembe çorbası terbiyesi nasıl hazırlanır?

Birincisi hiç terbiye yapmamak. İşkembenin terbiye ile aromasının bozulduğunu düşünenler hiç terbiye yapmıyor. Doğrudan yukarıdaki şekilde tencereden çıkartılan sulu işkembeyi tabağa alıp sarımsaklı limon suyu ve sirke ile kırmızı pul biber ilave ederek yemeyi seviyorlar. İsteğe göre buna kuru nane ilave eden de var.

İkincisi yağda un kavurarak terbiye etmek. Bunun için 2 yemek kaşığı unu 2 yemek kaşığı margarin veya tereyağında kısık ateşte unun kokusunu hissedene kadar kavurun. Üzerine bu işkembenin suyundan yavaş yavaş, birer kaşık ilave edip tekrar karıştırarak, birer kaşık ilave edip tekrar karıştırarak bir su bardağı kadar işkembe suyunu bu şekilde yavaş yavaş ilave ederek birlikte pişirmek suretiyle terbiye hazırlayın. Sonra bu terbiyeyi işkembelerin olduğu tencereye karıştıra karıştıra dökün, birlikte karıştırarak biraz daha pişirin. Buradaki amaç terbiyenin bütün çorbaya iyice sirayet etmesidir.

Üçüncü terbiye usulü, yukarıdaki ikinci terbiyenin yumurta sarısı ve yoğurt da ilave edilerek yapılmasıdır. Genellikle esnaf usulü denilen bu terbiye de önce ikinci terbiyede anlatılan işlemleri tam olarak uygulayın. O terbiye ile pişmekte olan çorbaya yumurta sarısı ve yoğurt da ekleyeceğiz. Şöyle yapılacak: Bir kapta 2 yumurta sarısı ile 1 çay bardağı taze yoğurdu çırpın. Tencereye attığınızda yumurtanın pişmemesi ve yoğurdun da kesilmemesi için işkembe çorbasından kaşıkla azar azar alıp bu yumurtalı yoğurda ilave ederek karıştırın. Siz buna çorbanın sıcak suyundan yavaş yavaş ilave ettikçe bu karışım da ılınacak ve sonrasında siz çorba suyu ilave ettikçe tenceredeki suyunun sıcaklığına yakın bir hale gelecektir. Bu şekilde hazırladığınız karışımı da tencereye ilave edin ve bir taşım birlikte pişirin.

Bu yazımızda farklı usulleri birlikte anlatarak işkembe çorbası tarifi vermiş olduk. Afiyet olsun.
Bunları Okudunuz mu?
Takı KL36-Ay Ve Güneş

Takı KL36-Ay Ve Güneş

Ay ve Güneş safir ve akuamarin ile birleşince daha da cazibeli oluyorlar. Boynunuzda Ay ve Güneşin güzelliğini taşıyın, siz de güzelleşin.

Hamsi Buğulama Tarifi: Ayrıca Hamsi İle İlgili Faydalı Bilgiler

Hamsi Buğulama Tarifi: Ayrıca Hamsi İle İlgili Faydalı Bilgiler

Hamsi hem yüksek besin değeri, hem de bol ve ucuz bulunması nedeniyle kış mutfaklarımızın vazgeçilmezlerindendir. Evde koku yapar endişesiyle hamsi tava yapmaktan çekiniyorsanız yine de hamsiden vazgeçmeniz gerekmez. Buğulaması da nefis oluyor. Hatta mutfaklarımızda balık buğulama denince en çok tercih edilen hamsi buğulamadır desek yanlış olmaz.

Patatesli Börek

Patatesli Börek

Bol patatesli, çıtır çıtır bir börek 5 çayında misafirleriniz ve sizin için güzel bir seçenek. Sadece 2 yufkadan 12 adet doyurucu börek yapıyorsunuz. Bu böreği herkes çok sevecek.

işkembe çorbası tarifi, işkembe çorbası nasıl yapılır, tuzlama işkembe tarifi, tuzlama işkembe nasıl yapılır, işkembe nasıl temizlenir, işkembe nasıl pişirilir, işkembe terbiyesi nasıl hazırlanır, işkembe terbiyesi yapmak,

Yorum Yazabilirsiniz

(E-postanız Yayınlanmayacaktır.)
Karakter  Kaldı

Yorumlarınız & Sohbet

Tülay Arın     17.11.2019
Denedim nefis oldu
© 2020 - Evimizde.com
Gizlilik İlkemiz Hakkımızda İletişim

Yeniliklerden Haberdar Olabilirsiniz!

Web Tasarım