logo
Pratik Mutfak   24.11.2019   44

Evde Taş Gibi Yoğurt Mayalamak. Güzel Yoğurt Mayalamak İçin Nelere Dikkat Etmeli?

Evde yapılan yoğurdun marketlerde satılan ve içinde bolca katkı maddesi bulunan endüstriyel yoğurtlara göre kıyaslanmayacak derecede sağlıklı olduğunu bilmeyen yok. Hiçbir katkı maddesi kullanmadan kıvamlı, şöyle kaşığa aldığınızda kalıp gibi gelen yoğurdu nasıl mayalayabilirsiniz? İşte bu yazımızda bunları anlatacağız.

3 litre çiğ sütü alın. Geniş bir tencerede kaynatın. Kaynama sırasında kapağını kapatmayın. Kaynarken taşmaması için, tencerenin içine süt taşı denilen taşmayı önleyen taştan koyun. Süt taşınız yoksa bir adet çelik tatlı kaşığını sütün içine bırakabilirsiniz. Süt kaynamaya başlayınca altını hemen kapatmayın. Kısık ateşte 25 dakika daha kaynatmaya devam edin. Böylece sütün içindeki suyu iyice buharlaştırmış olacaksınız.

Sonra sütü yine ağzı açık şekilde soğumaya bırakın. Buharı iyice çıksın. Serçe parmağınızı süte değdirip 8'e kadar normal hızda sayabilecek kadar tutabiliyorsanız süt mayalanma ısısına kadar soğumuş demektir.

Maya için mümkünse ev yapımı yoğurdun bir kesede süzülmesiyle hazırlanmış kese yoğurdu veya başka bir isimle süzme yoğurt kullanın. Ev yapımı süzme yoğurdunuz yoksa dışarıdan aldığınız süzme yoğurdu kullanın. O da yoksa maya olarak ev yapımı taze yoğurt kullanın. Süzme yoğurt daha iyi tutuyor ve daha kıvamlı yapıyor.

Mayalık yoğurdunuzu ne kadar kullandığınız da önemli. Sütün her 1 litresi için 1 yemek kaşığı silme süzme yoğurt veya 1.5 yemek kaşığı silme taze yoğurt kullanabilirsiniz. Bu maya yoğurtları önce küçük bir kaba alıp içine yavaş yavaş birer kaşık bu ılık sütten ilave ederek karıştırın. Yaklaşık yarım su bardağı kadar sütü bu mayayı karıştırarak açmada kullanabilirsiniz.

Mayalamada kullanacağınız kaplara sütü bölün. Bu tarifimizde birer litrelik 3 kavanoza böleceğimizi düşünelim. Yoğurt mayalayacağımız kaplara öncelikle mayamızı koyuyoruz. Hazırladığımız mayanın üçte birini her bir kavanoza koyalım. Önce mayayı koyduktan sonra üzerlerine sütümüzü ilave edelim. Sonra bir kaşık yardımıyla karıştıralım. Böylece 3 tane mayalanmış sütümüzü içeren birer litrelik kavanozumuz oldu.

yoğurt mayalama

Evdeki fırınımızı 50 dereceye ayarlayalım. Hızlı olmasını isterseniz önce 100 dereceye getirip sonra azaltarak süreyi kısaltabilirsiniz. Fırının içinde sıcak hava elde ettikten sonra bu kavanozlarımızı yine üstlerini kapatmadan fırınımıza koyalım. Fırının hem kapağını hem kendisini kapatalım. Fırında pişirmiyoruz sadece fırın içinde mayalanma için sıcak hava elde ettik ve kavanozlarımızın üstü açık olduğu için mayalanma sırasında hava ile temasını sağladık.

Normalde en bilineni yoğurt mayalarken, mayalanmış sütlerimizi içeren kapları bir battaniyeye sarıp bırakmaktır. Battaniyenin kılı tüyü düşmesin diye kapların ağzı birer tülbentle kapatılır ve battaniyeye sarılır. Bu da eskiden beri kullanılan bir yöntemdir ama ısıtılmış fırında ağzı açık şekilde (tülbent bile bağlamadan) bırakmayı deneyin. Göreceksiniz daha sert bir yoğurt elde edeceksiniz. 4-5 saat sonra fırını tekrar çalıştırıp yine 50 derecede 10 dakika kadar ısıtalım. Sonra yine kapatalım. Böylece ikinci kez fırının iç ısısını yükseltmiş oluyoruz. Yoğurt mayalayacak olan bakterilerimiz Maldivlere veya Bali'ye tatile gitmiş gibi oluyorlar :) Bu şekilde toplamda 10 saat fırında kalsınlar. Sonra fırından çıkartalım ve yine ağızları açık şekilde buz dolabına koyalım. 2 saat kadar bu şekilde buz dolabında kaldıktan sonra kavanozların kapağını kapatabilirsiniz. İşte hepsi bu kadar. Nefis kıvamlı, kalıp gibi bir yoğurdunuz olmuş olmalı.

Yoğurdunuzun kıvamını artırmak için iki şey daha yapabilirsiniz.
Birincisi 3 litre inek sütüne 1 litre de manda sütü ilave edin. Manda sütü karıştırılmış yoğurdunuz daha kıvamlı olacaktır. İkinci olarak, süt alırken şuna dikkat edin. Yeni yavrulamış ineğin sütü fazla olur ancak daha sulu olur. Yavrulama zamanından ilerledikçe ineğin hem sütü azalır hem de sütündeki su oranı azalır ve yağlanır. Bu sütten yapılan yoğurt daha sert ve daha kıvamlı olur.

İneklerin sütleri birbirine karışmadan bir tek inekten elde edilen sütün yoğurdu daha sert olur. Tabi ki şehirde bu şekilde süt bulabilmek zor ama bir köyde veya kasabadaysanız süt aldığınız yere rica edip bir tek inekten ve mümkünse yeni yavrulamış olmayan inekten sağılan sütü size ayırmasını isteyebilirsiniz.

Umarız tarifimizi beğenmişsinizdir. Afiyet olsun.
Bunları Okudunuz mu?
Yoğurtlu Kuru Patlıcan Ezmesi

Yoğurtlu Kuru Patlıcan Ezmesi

Patlıcanın her şekli çok lezzetlidir. Karnı yarık, musakka, köz patlıcan salataları, kızartması, kuru patlıcan dolması. Kuru patlıcan ezmesi de en az diğer tarifler kadar lezzetli.

Takı KL23-Nazar Boncuklu Kolye

Takı KL23-Nazar Boncuklu Kolye

Doğal taşların insan ruhuna ve bedenine iyi geldiğini hepimiz bilir ve nazar boncuğunun kem bakışlardan koruduğuna bir çoğumuz inanırız. Lapis, sitrin, gümüş ve nazar boncuğuyla tasarlanmış bu kolyemiz her açıdan son derece zengin bir kolye.

Mantar Kavurma

Mantar Kavurma

Kuzu eti gibi lezzetli bu mantar kavurmasını yemeğe doyamayacaksınız. Hem kahvaltıda hem de akşam yemeği olarak yiyebileceğiniz mantar kavurmanın tadı damağınızda kalacak.

evde yoğurt mayalamak, ev yoğurdu nasıl yapılır, evde nasıl yoğurt mayalanır, yoğurt mayalamanın püf noktaları, ev yoğurdu, evde yoğurt, taş gibi yoğurt nasıl yapılır,

Yorum Yazabilirsiniz

(E-postanız Yayınlanmayacaktır.)
Karakter  Kaldı

Yorumlarınız & Sohbet

Bu İçeriğe Henüz Yorum Eklenmemiş. İlk yorum yazan siz olun.

Yeniliklerden Haberdar Olabilirsiniz!

Web Tasarım