logo
Bunları Bilelim   10.03.2020   1813

Evde Üretilen Ürünlerin Satışı İçin Ücretsiz, Masrafsız ve Komisyonsuz Mağaza Hizmeti Veren Pazaryerimiz Açıldı

Bu Yazıyı Paylaş:

Evimizde.com sitemizin "Evde Üretilen Ürünlere Özel Ücretsiz ve Komisyonsuz Mağaza" bölümü açıldı. Ev yapımı ürünlerin hiçbir mağaza açılış ücreti, mağaza kirası veya satış komisyonu ödenmeksizin satılabileceği "Evimizde.com pazaryerinde hemen mağazanızı açıp aynı gün satışa başlayabilirsiniz. Mağaza açılışı ile mağazanıza ürün yükleme formlarını olabildiğince basit tuttuk. Bilgisayar veya cep telefonundan yazı yazabilen herkesin kolaylıkla mağazasını açabileceği ve ürünlerini yükleyip satışa başlayabileceği formatta.

Bildiğiniz gibi iki ay kadar önce Evimizde.com sitemizde "evden çalışanlara özel ücretsiz seri ilan servisi"ni başlatmıştık. Bu pazaryeri modelinin ondan ne farkı var? Fark şu. Seri ilanlar bölümünde "Evde çocuk bakarım", "Evde ders veririm", şeklinde ilanlar verilebiliyor. Evde çocuk bakacak, evde ders verecek kişinin satacak bir ürünü yok. Peki ya evde atkı bere veya kazak ören kişiler bu ürünlerinin hepsi için ayrı ayrı seri ilan mı verecek? İstedikleri isimle bir mağaza açıp bu mağazaya ördükleri bir atkı-berenin, bir hırkanın, bir kazağın ayrı ayrı resimleriyle ürün girişlerini yapıp, ayrı ayrı özelliklerini ve fiyatını belirterek satışa sunsalar hoş olmaz mı? İşte pazaryeri bölümü bunun için yapıldı.

Haydi gelin kısaca evimizde.com pazaryeri bölümünde neler satabilirsiniz kısaca bakalım.

Örgü İşleri
Örgü işleri mağaza için çok uygun ürünler. Hırka, süveter, kazak, atkı, bere, patik, paspas gibi ne tür örgü işleri yapıyorsanız güzel çekilmiş resimleri ve ürün açıklamaları ile mağazanıza koyabilirsiniz. Hatta örme çantalar, örme oyuncak bebekler de bugünlerde çok revaçta. Sipariş üzerine üretim yapıyorsanız bunu belirtebilir ve kaç iş günü içinde üreteceğinizi ürün açıklamanıza girebilirsiniz. Çeşitli kumaşlardan giysiler tasarlayıp dikiyorsanız bunları da mağazanızda satışa koyabilir ve sipariş alabilirsiniz. Sipariş üzerine örme veya kumaş giysiler üretenlerin işini kolaylaştırmak için ölçü alma tablolarını da hazırlıyoruz. Yakında sitemizde olacak. Böylece hem müşterileriniz hem siz "üzerime olmadı", "uzun geldi - kısa geldi" gibi sorunlar yaşamayacaksınız. Sitemizde hizmette sınır yok 😀

Yiyecek & İçecekler
Ev yemekleri de mağazanızda satışa sunabileceğiniz güzel bir kategori. Yaprak sarması, dolma, içli köfte, erişte, mantı, ev yapımı şalgam suyu, doğum günü pastaları, ev baklavası, börek çeşitleri, ev kurabiyeleri, ev yapımı reçeller, ev yapımı turşular, ev tarhanası, salça, koruk suyu, kekik suyu gibi pek çok yiyecek ve içeceği mağazanızda satışa koyabilirsiniz. Bunların kilogram fiyatını belirterek satış açabilirsiniz. Börek veya baklavanızı tepsi usulü satıyorsanız ortalama bir tepsinin kaç kg geldiği gibi bilgileri de ürün açıklamasına yazabilirsiniz. Ürün açıklaması bölümünü olabildiğince geniş olarak kullanın ki müşterilerinizin kafasında ürünle ilgili hiçbir soru işareti kalmasın. Kullandığınız una, yağa şekere kadar yazın.

El Sanatları
El sanatları da ihmal edilmemeli değil mi? Bunun da ayrı kategorisi var. Seri ilan bölümümüzde dikkatimizi çekmişti. Bir ilan sahibi çok güzel heykeller yapıyor. Instagram hesabını incelediğimizde birbirinden güzel birçok heykelini gördük. Bunların her biri ayrı ürün olarak mağazasında açılabilir. Evinizde resim, gravür, ebru, hat, heykel gibi sanat eserleri yapıyorsanız bu bölüm tam size göre. Ayrıca el sanatları da olabilir. Evde yapılan halılar, kilimler, ahşap ürünleri, hatta takılar yapıp mağazanızda satabilirsiniz.

İkinci El Ev Eşyalarınız
Evinizde kullanmadığınız ne varsa satın! Çocuğunuz büyüdüğü için artık üzerine olmayan giysileri mi istersiniz, artık oynamadığı oyuncakları mı? Hatta eski ev eşyalarınızı da mağazanıza koyup satabilirsiniz. Evinizde artık kullanmadığınız ikinci el bir sürü eşya vardır. İkinci el eşya satarken ürünün ikinci el olduğunu belirtebileceğiniz bir alan yaptık. Aman ikinci el ürünlerde bunu belirtmeyi unutmayın.

Kitap, Müzik, DVD
Eski kitaplar, müzik albümleri, plaklar ve DVD'ler için de ayrı bir kategori var. Artık okumadığınız kitaplar ve albümleri uygun fiyatlarla satışa koymak bunlara ikinci bir hayat vermek gibi. Bırakın diğer insanlar da düşük fiyatlarla bunlardan istifade etsinler. Bunların satış geliri size yenilerini almak için bütçe de yaratacaktır.

Pazaryeri bölümünü kurarken aklımıza gelenler ilk etapta bu kategorilerdi. Eminiz ürünler girilmeye başlandıkça pek çok kategoriye daha ihtiyaç olacaktır. Şimdi çok az vaktinizi alarak ürün girişlerinde dikkat edilmesi gereken hususlardan birkaç cümle ile bahsedelim.

Mağazanıza Ürün Girerken Bunlara Dikkat Edin

Ürün resimlerinin kalitesi satışlarda çok etkili. Mağazaya ürün girişi konusunda evimizde.com'da eğitim dokümanları yayınlayacağız. Kaliteli ürün resimlerinin nasıl olması gerektiği orada anlatılacak ama hemen söylemeliyiz ki ürünlerin güzel aydınlatılmış bir ortamda çekilmiş net resimlere sahip olması çok önemli. Karanlık, bulanık resimli ürünler onaylanmayacaktır. Arka fon mümkün olduğunca açık renk olmalı ve ürünün çevresinde dikkat dağıtan gereksiz objeler olmamalı. Ürünün resmi arka planın %85'inden az olmamalı. Yani koskoca bir arka plan içinde minicik bir ürün resmi kullanmayın, ürün resmin büyük bir alanını kaplamalı. Ürün odaklı resimleri tercih edin.

Ürün açıklamaları olabildiğince geniş olmalı. Siz o ürünü alacak olsanız neler sorardınız? Siz de kendinizi müşterinizin yerine koyarak olabildiğince geniş şekilde akla gelebilecek soruları cevaplamalı ve ürününüzü açıklamalısınız. Ürünün ölçülerini, teslim süresini, kargonun kime ait olacağını, ödeme yöntemlerinizi (havale, kredi kartı, kapıda ödeme), iade ve değiştirme şartlarınızı belirtmelisiniz. Ürünlerinizin malzemeleri hakkında bilgi vermelisiniz. Örneğin örgü işlerinde kullanacağınız ipliğin çeşidini, yiyecek satıyorsanız kullandığınız malzemelerin kalitesini belirtmelisiniz. Bu bilgiler hem satışlarınızı olumlu etkileyecek hem de satış sonrası müşteri şikayetlerini en aza indirecektir.

Satış Yaptığımda Ürünü Nasıl Göndereceğim ve Ödememi Nasıl Alacağım?

Evimizde.com pazaryeri, alıcı ve satıcı arasında taraf değildir. Alıcı ve satıcı arasındaki alışverişe karışmaz. Alıcı ve satıcı arasında karşılıklı güven ilişkisi esastır. Ancak olası suistimallerin önüne geçilmesi de mümkündür. Güvenlik amacıyla her satıcının cep telefonuna bir şifre gönderiyor ve bu şifre ile o cep telefonunun o ürünleri satışa açan kişiye mi ait olduğunu tespit ediyoruz. Yani evimizde.com pazaryerindeki tüm satıcılar cep telefonu onaylı olmak zorunda. Bu bir güvenlik tedbiri. Güvenli alışveriş için diğer unsurları şöyle sıralayabiliriz.

PTT kargo ile kapıda ödeme ve ödemelerin posta çeki hesabına aktarılması.
Mağazanızda sattığınız ürünleri PTT kargo ile kapıda ödemeli gönderebilirsiniz. Bunun için herhangi bir PTT şubesinden şahsınız adına bir posta çeki hesabı açtırın. Gönderdiğiniz ürün müşterinize teslim edildiğinde alıcından PTT tarafından sizin belirlediğiniz bedel tahsil edilerek posta çeki hesabınıza yatırılacaktır. Bu sistem alıcı için de güvenlidir. Sipariş edilen ürün yerine başka ürün gönderildiğinde satıcının gerçekte kim olduğu, diğer özel kargolara oranla daha güvenli olarak tespit edilebilir.

Banka havalesi ödeme yöntemi.
Banka havalelerinde müşteri sipariş verdiği ürünün adını veya kodunu belirterek sizin banka hesabınıza ödemesini yapar ve ileride doğacak anlaşmazlıklarda bu ödeme dekontu delil olarak kullanılabilir.

Iyzico'nun Iyzilink sistemiyle kredi kartından tahsilat ile de satış yapabilirsiniz.
Iyzico'nun iyzilink sistemi ister kurum ister birey olun, alıcınıza kredi kartı ile ödeme imkanı sunabilmenizi sağlıyor. Evimizde.com pazaryerindeki mağazanızdan Iyzilink sistemiyle kredi kartı ile de satış yapabilirsiniz. Iyzilink sistemini öğrenmek ve katılmak için linki yazının altına koyduk.

%100 Güvenli alışveriş istiyorsanız ürünü elden alın/satın ve elden ödeme yapın.
Mağazada satıcıların şehir ve ilçe lokasyon bilgisi veriliyor. En güvenli yol olarak sizin şehrinizde olan bir satıcıdan ürünü kontrol ederek elden teslim alabilir elden ödeme yapabilirsiniz.

%100 güvenliğin bir başka yolu da ödemelerde sitemizi aracı yapmak olabilir. Alıcı ile satıcı anlaştıktan sonra, alıcı ödemesini satıcıya değil sitemize yapar. Ödemenin alındığını satıcıya bildiririz. Satıcı, ödemesini güvene almış olmanın rahatlığıyla ürünü üretir ve alıcıya gönderir. Alıcı ürünü alır, kontrol eder ve onaylar. Böylece alıcı da güvendedir. Onaylanmış alışverişin bedelini satıcıya aktarırız. Bu sistem güvenli olmakla birlikte, sitemize bunların takibi ve havale EFT gibi banka masrafları çıkaracağından ücretsiz olmayı hedefleyen bu modelimizde şu anda bunu yapmıyoruz. İşleyişi görüp mümkünse biz hiç karışmadan ve ücretsiz olarak pazaryerini yürüteceğiz. Belki opsiyonel olarak belli bir komisyon karşılılığında ileride düşünülebilir. Yani alışverişte alıcı ve satıcı birbirine bir türlü güvenemiyorsa "site üzerinden güvenli alışveriş" opsiyonunu seçebilirler. Biz bir güvenlik unsuru olacağımızdan satıcıdan alınacak küçük bir operasyon bedeli ile bu güven ortamını oluşturabiliriz. Doğal olarak bu bize hem personel hem de banka masrafı doğuracağından bu hizmeti ücretsiz veremeyiz.

Son olarak bir ricamız var. Ücretsiz olan bu hizmetimizin tanıtımı için desteğinizi bekleriz. Pazaryerinde ne kadar çok mağaza ve ürün olursa o kadar etkili olacak. Sitemizin geliri pazaryerine alınacak reklamlar olacak ve o reklamların geliri de pazaryerinin tanıtımına harcanarak evde üretip satan satıcılarımızın daha çok satış yapabilmesini ve kazanmasını sağlayacağız. Evde ürün üretip satmak isteyebilecek yakınlarınıza bu yazıyı paylaşıp gönderirseniz memnun oluruz.

Kredi kartı ile satış yapmak isteyecek satıcılarımız için Iyzico'nun Iyzilink sistemi hakkında bilgiyi burayı tıklayarak inceleyebilirsiniz.

Evimizde.com pazaryeri, evde bir şeyler üretip satmak isteyen herkese hayırlı olsun. Herkese bol satışlar dileriz.

Bunları Okudunuz mu?
Samsa

Samsa

Hamur İşleri   16.02.2012   27239

Yufka, sarımsak, yoğurt ve nanenin buluştuğu bu yemek oldukça hafif ve lezzetli.

Takı KL19-Maviş Kolye

Takı KL19-Maviş Kolye

El Sanatları   06.04.2012   15473

Takı tasarımı hakkında bilgiler. Masmavi gözler kadar güzel, hem kolye hem bileklik şeklinde kullanılan fonksiyonel kolyemizi çok beğeneceksiniz.

Takı KL32-Mavi Su Damlası

Takı KL32-Mavi Su Damlası

El Sanatları   08.04.2012   15714

Takı tasarımı hakkında bilgiler. Mavi bir gece elbisesiyle muhteşem görüneceğiniz bu kolye hem çok gösterişli hem de yapımı çok kolay.

Yorum Yazabilirsiniz

(E-postanız Yayınlanmayacaktır.)
Karakter  Kaldı

Yorumlarınız & Sohbet

Bu İçeriğe Henüz Yorum Eklenmemiş. İlk yorum yazan siz olun.

Yeniliklerden Haberdar Olabilirsiniz!

Gizlilik ve Çerezler
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Gizlilik ve Çerez politikalarımızı inceleyebilirsiniz.