logo
Bunları Bilelim   14.12.2013   16498

Evimizde Doğal Gaz Faturasını Düşürmenin Yolları

Bu yazının yayına hazırlandığı günlerde İstanbul'da kar vardı. Hava sıcaklığı da iyice düşünce eş-dost arasında konuşulanlar hep bu ay doğal gaz faturalarının el yakacağı hakkındaydı. Üstelik önümüzdeki 2-3 ay boyunca bu şişkin faturalar devam edecek.

Biz de Evimizde ekibi olarak doğal gaz faturalarınızı nasıl aşağı çekebileceğiniz hakkında araştırma yaptık.

Radyatörler üzerinde çamaşır kurutmaktan vaz geçin.
Çabuk kurumaları için radyatörler üzerine çamaşır sermek her ne kadar odayı nemlendirmek gibi bir fayda sağlasa da ısı çıkışını ve yayılımını engellediği için odanızı daha soğuk yapacaktır ve siz gereki ısıyı sağlamak için doğal gazın derecesini yükseltmek zorunda kalacaksınız.

Radyatörlerin üzerinde ve yanlarında boşluk bırakın.
Koltuk, yatak, çekyat ve benzeri mobilyalarınızı radyatörlerden uzaklaştırın. Radyatörleri kapatacak uzun perdeler kullanmayın. Isı yayılımını engellemeyin.

Güneş gören pencerelerin perdelerini açın. Böylece güneş ışığından ve ısısından daha fazla yararlanın, güneş çekildikten sonra perdeleri mutlaka kapatın.

Akıllı radyatör vanaları kullanın.
Termostatik radyatör vanaları oda sıcaklığı arttığında devreye girerek radyatörü kısacak ve fazla harcamayı düşürecektir.

Radyatörden çıkan ısı, arkasındaki duvarı da ısıtır, ısı kaybını önlemek için radyatörün arkasına yalıtım levhaları yerleştirin.

Kullanmayacağınız odalardaki radyatörleri kısın veya kapatın.
Evimizde her odayı her zaman kullanmayız. Her yerdeki radyatörleri eşit olarak açmak yerine o gün hiç kullanmayacağınız misafir odası gibi odaların radyatörünü hiç açmamak, tuvalet ve banyo gibi yerleri ise az açmak tasarruf sağlayacaktır.

Kalın ve yünlü giyecekler giyin.
Evde incecik t-shirtlerle dolaşmak yerine bu soğuk kış günlerinde ayağınızda yün çorap, çetik, terlik ve üzerinizde sizi sıcak tutacak giysiler olursa ısınmak için radyatörlere yüklenmekten kurtulursunuz.

El yıkama gibi kısa süreli kullanımlar için sıcak suyu açmayın.

Kapı altlarına ve pencere kenarlarına bant çekin veya kullanmadığınız giysi-havlu kullanarak, ısının buralardan dışarı kaçmasını, soğuk havanın ise girmesini engelleyin.

Binanıza ısı yalıtımı yaptırın.
Çatınızda ısı yalıtımı, dış cephelerde mantolama ve pencerelerde ısıcam olması doğal gaz faturanızı önemli ölçüde düşürecektir.

Kısa süreli uzaklaşmalarda doğal gazı ve radyatörlerinizi kapatmayın.
Çevremizdeki eşyaların ısınması da bize ısı sağlar. Bu nedenle eğer kısa sürelerle evinizden uzaklaşacaksanız radyatörleri kapatmayın. Ancak 12 saat ve üzerinde uzak kalacaksanız o zaman kapatabilirsiniz. 12 saat ve üzeri uzaklaşmaların dışında doğal gazın sürekli olarak düşük sabit ısıda kalmasında fayda var. Kısa süreli uzaklaşmalarda doğal gazı kapatmayın ve ısı ayarı ile oynamayın.

Çocuklarınızı kapıları sürekli açıp kapatmamaları konusunda uyarın.
Evinizde kullanmadığınız odalardaki radyatörleri kapatmanızı ve az kullandıklarınız kısmanızı belirtmiştik. Ancak radyatörü kapalı olan veya az açık olan bu yerlerden sizin sıcak odanıza ikide birde soğuk hava girmesine, içerideki ısının da kaçmasına neden olan oda kapınızın çok sık açılıp kapanması olabilir. Üstelik çocukların bir de kapıyı açık bırakma alışkanlıkları vardır. Bu konuda onları uyarın ve böyle yaparlarsa ısınmak için daha çok para harcayacağınızı ve onlara oyuncak - giysi alınabilecek bu paraları boşuna harcayacağınızı söyleyerek onları da iş birliğine teşvik edin.

Kombi ve radyatörlerinizin bakım ve temizliğini yaptırın. İki yılda bir yaptırmanız öneriliyor. Merak etmeyin, buradan ağlayacağınız ısı verimliliği bu bakımın masrafına değecektir.

Oda termometresi kullanın.
İdeal sıcaklık oturma odaları için 22 santigrat, yatak odaları için 20 santigrat derece önerilir ancak oda sıcaklığını 1 santigrat derece düşürün. Oturma odaları için 21, yatak odaları için 19 santigrat dereceyi seçerseniz toplam yakıt tüketiminiz yüzde 7 azalacaktır.
Bunları Okudunuz mu?
Kakaolu Kurabiye

Kakaolu Kurabiye

Bütün çocuklar kakaolu kurabiyeye bayılır. Bir de kurabiyeyi onunla birlikte yapar ve şekil verirseniz. Çocuğunuzun çok seveceği, sizin için de çok pratik olan, her an elinizin altında bulunan malzemelerle yaptığımız bu kurabiyeyi siz de deneyin.

Yoğurtlu Kuru Patlıcan Ezmesi

Yoğurtlu Kuru Patlıcan Ezmesi

Patlıcanın her şekli çok lezzetlidir. Karnı yarık, musakka, köz patlıcan salataları, kızartması, kuru patlıcan dolması. Kuru patlıcan ezmesi de en az diğer tarifler kadar lezzetli.

Takı KL7-Bahar Dalı Kolye

Takı KL7-Bahar Dalı Kolye

Bahar dallarında açan çiçekleri andıran bu tasarımımız inci, amatist ve sitrin taşlarıyla yapılmıştır. Üzerine konan çiçek iğne oyaları da tasarımımızı daha da güzelleştiriyor.

doğalgaz faturası düşürme, dogalgaz faturası karlı kullanma, doğalgaz faturasını düşürme yolları, doğalgaz faturasını düşürmenin yolları, doğalgaz faturasını düşürmek için, doğalgaz tasarrufu, doğalgazdan tasarruf,

Yorum Yazabilirsiniz

(E-postanız Yayınlanmayacaktır.)
Karakter  Kaldı

Yorumlarınız & Sohbet

Bu İçeriğe Henüz Yorum Eklenmemiş. İlk yorum yazan siz olun.

Yeniliklerden Haberdar Olabilirsiniz!

Web Tasarım