logo
Bunları Bilelim   14.12.2013   16745

Evimizde Doğal Gaz Faturasını Düşürmenin Yolları

Bu Yazıyı Paylaş:

Bu yazının yayına hazırlandığı günlerde İstanbul'da kar vardı. Hava sıcaklığı da iyice düşünce eş-dost arasında konuşulanlar hep bu ay doğal gaz faturalarının el yakacağı hakkındaydı. Üstelik önümüzdeki 2-3 ay boyunca bu şişkin faturalar devam edecek.

Biz de Evimizde ekibi olarak doğal gaz faturalarınızı nasıl aşağı çekebileceğiniz hakkında araştırma yaptık.

Radyatörler üzerinde çamaşır kurutmaktan vaz geçin.
Çabuk kurumaları için radyatörler üzerine çamaşır sermek her ne kadar odayı nemlendirmek gibi bir fayda sağlasa da ısı çıkışını ve yayılımını engellediği için odanızı daha soğuk yapacaktır ve siz gereki ısıyı sağlamak için doğal gazın derecesini yükseltmek zorunda kalacaksınız.

Radyatörlerin üzerinde ve yanlarında boşluk bırakın.
Koltuk, yatak, çekyat ve benzeri mobilyalarınızı radyatörlerden uzaklaştırın. Radyatörleri kapatacak uzun perdeler kullanmayın. Isı yayılımını engellemeyin.

Güneş gören pencerelerin perdelerini açın. Böylece güneş ışığından ve ısısından daha fazla yararlanın, güneş çekildikten sonra perdeleri mutlaka kapatın.

Akıllı radyatör vanaları kullanın.
Termostatik radyatör vanaları oda sıcaklığı arttığında devreye girerek radyatörü kısacak ve fazla harcamayı düşürecektir.

Radyatörden çıkan ısı, arkasındaki duvarı da ısıtır, ısı kaybını önlemek için radyatörün arkasına yalıtım levhaları yerleştirin.

Kullanmayacağınız odalardaki radyatörleri kısın veya kapatın.
Evimizde her odayı her zaman kullanmayız. Her yerdeki radyatörleri eşit olarak açmak yerine o gün hiç kullanmayacağınız misafir odası gibi odaların radyatörünü hiç açmamak, tuvalet ve banyo gibi yerleri ise az açmak tasarruf sağlayacaktır.

Kalın ve yünlü giyecekler giyin.
Evde incecik t-shirtlerle dolaşmak yerine bu soğuk kış günlerinde ayağınızda yün çorap, çetik, terlik ve üzerinizde sizi sıcak tutacak giysiler olursa ısınmak için radyatörlere yüklenmekten kurtulursunuz.

El yıkama gibi kısa süreli kullanımlar için sıcak suyu açmayın.

Kapı altlarına ve pencere kenarlarına bant çekin veya kullanmadığınız giysi-havlu kullanarak, ısının buralardan dışarı kaçmasını, soğuk havanın ise girmesini engelleyin.

Binanıza ısı yalıtımı yaptırın.
Çatınızda ısı yalıtımı, dış cephelerde mantolama ve pencerelerde ısıcam olması doğal gaz faturanızı önemli ölçüde düşürecektir.

Kısa süreli uzaklaşmalarda doğal gazı ve radyatörlerinizi kapatmayın.
Çevremizdeki eşyaların ısınması da bize ısı sağlar. Bu nedenle eğer kısa sürelerle evinizden uzaklaşacaksanız radyatörleri kapatmayın. Ancak 12 saat ve üzerinde uzak kalacaksanız o zaman kapatabilirsiniz. 12 saat ve üzeri uzaklaşmaların dışında doğal gazın sürekli olarak düşük sabit ısıda kalmasında fayda var. Kısa süreli uzaklaşmalarda doğal gazı kapatmayın ve ısı ayarı ile oynamayın.

Çocuklarınızı kapıları sürekli açıp kapatmamaları konusunda uyarın.
Evinizde kullanmadığınız odalardaki radyatörleri kapatmanızı ve az kullandıklarınız kısmanızı belirtmiştik. Ancak radyatörü kapalı olan veya az açık olan bu yerlerden sizin sıcak odanıza ikide birde soğuk hava girmesine, içerideki ısının da kaçmasına neden olan oda kapınızın çok sık açılıp kapanması olabilir. Üstelik çocukların bir de kapıyı açık bırakma alışkanlıkları vardır. Bu konuda onları uyarın ve böyle yaparlarsa ısınmak için daha çok para harcayacağınızı ve onlara oyuncak - giysi alınabilecek bu paraları boşuna harcayacağınızı söyleyerek onları da iş birliğine teşvik edin.

Kombi ve radyatörlerinizin bakım ve temizliğini yaptırın. İki yılda bir yaptırmanız öneriliyor. Merak etmeyin, buradan ağlayacağınız ısı verimliliği bu bakımın masrafına değecektir.

Oda termometresi kullanın.
İdeal sıcaklık oturma odaları için 22 santigrat, yatak odaları için 20 santigrat derece önerilir ancak oda sıcaklığını 1 santigrat derece düşürün. Oturma odaları için 21, yatak odaları için 19 santigrat dereceyi seçerseniz toplam yakıt tüketiminiz yüzde 7 azalacaktır.
Bunları Okudunuz mu?
Şevketi Bostan

Şevketi Bostan

Ege Bölgesinde çok yaygın, dikenli bir bitki olan şevketi bostan çok fazla bilinmemekle birlikte, biraz pahalı fakat böbrek hastalıklarına çok iyi gelir. Bu bitkiyi bilen kişiler senede bir kaç kez mutlaka yemeğini yaparak şifa olsun diye bu yemeği yerler. Siz de bu bitkiyi bulduğunuzda mutlaka alıp pişirin.

Evden Para Kazanmanın Yolları

Evden Para Kazanmanın Yolları

Çocuklarınız olduğu için düzenli bir işte çalışamıyorsanız, öğrenci olduğunuz için tam gün bir işe başlayamıyorsanız veya part time çalışıp kalan vaktinizde de para kazanmak istiyorsanız, yetenekleriniz doğrultusunda evden yapabileceğiniz pek çok iş bulabilirsiniz. Farklı sebeplerle dışarıda iş imkanı olamayan kişilere evden iş yapma konusunda seçeneklerini sunuyoruz.

Mantar Çorbası

Mantar Çorbası

İçi bol mantarlı, yoğun mantar aromalı bu çorbamızı denedikten sonra her mantar aldığınızda pişireceksiniz. Mantar çorbası yemek isteyenler genellikle hazır çorba alırlar fakat bu tarifimizden sonra mantar çorbasının da ne kadar kolay pişirildiğini ve ne kadar lezzetli olduğunu göreceksiniz.

doğalgaz faturası düşürme, dogalgaz faturası karlı kullanma, doğalgaz faturasını düşürme yolları, doğalgaz faturasını düşürmenin yolları, doğalgaz faturasını düşürmek için, doğalgaz tasarrufu, doğalgazdan tasarruf,

Yorum Yazabilirsiniz

(E-postanız Yayınlanmayacaktır.)
Karakter  Kaldı

Yorumlarınız & Sohbet

Bu İçeriğe Henüz Yorum Eklenmemiş. İlk yorum yazan siz olun.

© 2020 - Evimizde.com
Gizlilik İlkemiz Hakkımızda İletişim

Yeniliklerden Haberdar Olabilirsiniz!

Web Tasarım