logo
Anne & Çocuk   11.11.2011   34469

Pepee Orijinal mi, Yoksa Pocoyo´dan Aşırma mı?

Bu Yazıyı Paylaş:

Pepee Türk çizgi animasyon tarihinde başarı yakalayan ilklerden. Yurt dışında başarıyı yakalamış olan o kadar çok animasyon varken Türkiye´den neden böyle projeler çıkmıyor derken bu konuda atılmış önemli bir adım.

Bu yazımız aslında Pepee VS Caillou, Pepee Caillou´ya Karşı başlıklı yazımızın bittiği yerden başlıyor.

Çocuklarımız Pepee´yi de severek izliyor ve Pepee karakterli çocuk ürünleri de başarılı bir satış çizgisi yakalamış görünüyor. Bu bizi sevindiriyor. Meyve veren ağaç taşlanır mı desek bilmiyoruz ama Pepee konusunda en büyük eleştiri İspanyol çizgi karakteri Pocoyo´ya olan büyük benzerliği.

Sabah Gazetesi yazarı Mevlüt Tezel bu konuda zehir zemberek bir yazı yazmış. Önce o yazıyı aktarıyoruz sonra biz de görüş ve eleştirilerimizi yapacağız.

Mevlüt Tezel / Günaydın

Aslında yazmayacaktım?
Ekrana yansıyanların hemen hemen yarısı yabancılardan kopyalama-yapıştırma ya da fazlaca esinlenme olduğu için ´Pepee´ yazmaya bile değmezdi?
Ta ki, Dipnot´ta şu yazıyı okuyana kadar: "Çocuklar ´Pepee´yi çok seviyor? Üstelik ´Pepee´ yabancı da değil.
Onun İspanyol, Fransız ya da İngiliz bir çizgi film kahramanı olduğunu düşünenler yanılıyor.
Yaratıcısı hepimizin yakından tanıdığı bir isim: Gazeteci, oyuncu, aynı zamanda da sanatçı, Kıraç´ın da eşi olan Ayşe Şule Bilgiç."

Dedesi Ninesi Bizden Ama?

Hem kopyanın kralını çek hem de büyük yaratıcılık payesi kazan.
Yoo, bu kadarı da fazla!
Sevgili Dipnot editörleri, aranızda çocuk büyüten yok galiba. ´Pepee´yi bir de bana sorun.
Bende iki küçük çocuk olduğu için çocuk kanallarını izlerim. Şu İspanyol çizgi kahraman ´Pocoyo´ var ya, ´Pepee´nin ikiz kardeşi?
Muhtemelen Şule Hanım, kariyeri cover yapmaktan ibaret, ´kopyala-yapıştır´ın efendisi eşi Kıraç´ın izinden gitmiş!
Evet, ´Pepee´ Trakya karşılaması oynuyor, dedesi- ninesi bizden ama asıl önemli olan orijinali?

Vallahi Ayıp!
İddia ediyorum; liseli bir gence, "Al şu ´Pocoyo´yu bizden bir velet yap" deseler aynı değişiklikleri yapardı.
Ama önemli olan konsepti yaratmaktır. Onu da sağ olsunlar, İspanyol arkadaşlar yapmış?
Bizimkiler ise fili, zürafa yapmışlar, ´Pocoyo´nun şapkasını değiştirmişler?
Lakin dış ses aynı. Tıpkı ´Pocoyo´da olduğu gibi bir yetişkin ´Pepee´ ile konuşuyor, ona sayı saymayı, kardeşini sevmeyi vs. öğretiyor.
Ama orijinali o kadar güzel ki, kopya çekerken gizleyememişler. ´Pepee´nin konuşma tarzı, ses tonlaması bile aynı.
Tabii ´Pocoyo´dan ´Pepee´ ismini üretmeleri de güzel! Bari Ali, Veli, Cin Ali deseydiniz?
Hem neredeyse aynısını yap sonra da senden büyük yaratıcı diye bahsetsinler; hem de bu işi ticarete dök, dergisini falan çıkar.
Ayıp ya? Vallahi ayıp!

Yazı burada bitiyor. Gelelim bizim görüşümüze.

İlk olarak yukarıdaki bu yazı Pepee´nin Pocoyo´ya benzerliği konusundaki ilk eleştiri değil. Bundan aylar önce Pepee´nin yaratıcısı Ayşe Şule Bilgiç´in katıldığı bir televizyon programında bu benzerlik kendisine soruldu. Verdiği cevap şu oldu.
"Pepee, uzman pedagogların görüşü alınarak hazırlanmış olan bir yapım. Pepee´nin kaşı - gözü ve tüm çizimleri basit çünkü o yaş grubundaki çocuklar detayları algılayamıyor. Haliyle sadece iki yuvarlaktan oluşan gözler, iki çizik kaşlar olunca karakterler de birbirine benziyor. Bu nedenle bu yaş grubuna hitap eden karakterlerin birbirine benzemesi çok doğal."

Yapma be Ayşe Şule. Bu sözler durumu kurtarmıyor. O zaman Caillou ile Pocoyo neden birbirine benzemiyor diye sorarlar. O zaman ne diyeceksin? Caillou´nun da Pocoyo´nun da çizimleri basit ama birbirine hiç benzemiyorlar. Ama yukarıdaki yazıda dedikleri gibi Pocoyo ile Pepee birbirine ikizi kadar benziyor. Ayrıca sadece çizimler değil her ikisinin de mavi kıyafeti, şapkaları, çevrelerindeki karakterler, dış sesler, konuşma tarzının benzerliğine ne demeli. Gerçekten taklit olmadığını düşünmek için çok iyi niyetli olmak gerekiyor. Biz taklit, aşırma, çalıntı vb gibi hoş olmayan terimlerden uzak durmak istesek te insanın aklına geliyor.

Madem bu kadar emek veriyorsunuz, bu kadar danışmanınız var, metin yazarınız, animasyon yapımcılarınız, çizerleriniz var, koskoca ekipte hiç kimse çıkıp da arkadaşlar bu Pepee şu Pocoyo´ya çok benzedi, bu olmaz demedi mi?

Şimdi siz bu Pepee´yi alıp Pocoyo´nun gösterildiği ülkelere pazarlamaya kalksanız alacağınız cevap bellidir. Türkler Pocoyo´nun taklidini yapmış. Pocoyo´yu gösteren hangi televiyon kanalına bunu satabilirsiniz? Hiçbirine. Neden? Çünkü taklit gibi duruyor. Acaba bu eleştiriyi alacağınızı hiç düşünmediniz mi? Hadi diyelim ki gerçekten çok iyi niyetlisiniz ve asla Pocoyo´yu taklit etmediniz. Tamamen özgün bir karakter yaratmaya çalıştınız. İnsan bir bakmaz mı buna benzeyen başka bir karakter var mı diye. Pepee ille de Pocoyo´ya benzemek zorunda mıydı?

Şimdi sıkı durun ve bu yazdığım cümleyi iki kere okuyun: Benim iki buçuk yaşındaki oğlum Pocoyo ile Pepee´yi ayırt edemiyor. Acaba Pepee´yi yaratırken pedagoglardan ve uzmanlardan danışmanlık alan ve o yaş kategorisindeki çocukların çizgilerdeki detayları algılayamayacağını öngörüp buna göre karakterleri şekillendiren Düş Yeri Çizgi Film Stüdyosu ekibi, bu iki karakter biz büyükler için bile birbirine bu kadar benzerken, o el kadar çocukların bunu ayırt edebileceklerini mi düşünüyor? Biz sizin için test ettik. Oğlumla yaşıt olan kuzeni de bu iki karakterin çizgi animasyonlarını izledi ve o da ayırt edemiyor. Demek ki neymiş? Bu iki karakter çocuk gözüyle bakıldığında birbirinden ayırt edilemiyormuş. O zaman bunda bir yanlışlık var.

Bizim ikinci eleştirimiz Pepee´nin evrensellikten uzak ve yerel bir karakter olmaya başlaması. Caillou örneğini incelerseniz göreceksiniz ki Caillou´nun başarısı gerek O´nun hal ve tavırlarıyla gerek hikayeleri itibarıyla uluslararası bir nitelikte olmasına bağlı. Pepee ise halay çekiyor, Trakya karşılaması oynuyor. Hal böyle olunca aklımıza şu soru geliyor. Acaba büyük sponsorunuz TRT Çocuk olduğu için mi böyle oluyor? Parayı veren düdüğü çalar, TRT bizden yerel unsurlar istedi, Türk Kültürü´nü çocuklarımıza aktarmak da amacımız diyorsanız ona sözümüz yok. Ama siz Türkiye´den Dünya´ya uzanan bir karakter yapacağız diyorsanız bu olmamalı. Evrensellik ve empati Caillou´nun başarısının ardındaki iki gerçektir. Siz de Pepee´nin uluslar arası bir karakter olmasını ve Türkiye dışındaki çocukların da Pepee ile empati kurmasını istiyorsanız Trakya karşılaması buna çok uygun olmayacaktır.

Pepee uluslar arası bir başarı kazansın veya kazanmasın evimizde çocuklarımıza hoş vakit geçirten, eğiten ve öğreten faydalı bir yapım. Hem sadece yerel bir karakter olmasının ve bize özgü kültür mirasımızı çocuklarımıza aktarmasının faydası ve bunun getirdiği farklılıkla bizim için daha iyi bile olabilir. Caillou ve benzerlerinden uluslar arası temaları zaten alıyoruz, varsın Pepee de bizim çocuklarımıza bizim kültürümüzü ve değerlerimizi aktaran bir kahraman olsun. Faydası var zararı yok.

Her ne olursa olsun Türk Animasyon tarihinin kitabı yazılsa Pepee´den mutlaka önemle bahsedilecektir. Amerika´da, Avrupa´da adamlar on yıllardır bu işlerin kurdu olmuşlar, biz daha ilk projemizde onları yakalayacağız diye bir düşünce olmamalı ve eleştiriler de dozunda kalmalıdır. Bu bakımdan Pepee ekibine başarılar diliyoruz. Moraliniz bozulmasın. Siz bir yol açmış oldunuz, eğrisiyle doğrusuyla ilk olmasına rağmen de çok güzel bir iş çıkardınız. İnanıyoruz ki sizin açtığınız yolda, bu çalışmalar artarak devam edecektir. Bir gün bir Türk animasyon filminin milyonlarca dolarlık gişe yaptığını ve yabancı TV kanallarında kapışıldığını gördüğümüzde size çok şey borçlu olacağız.

Sevgiyle kalın. Evimizde sizi izliyoruz. Başarılar.

Bunları Okudunuz mu?
Kırmızı Biber Salatası

Kırmızı Biber Salatası

Salatalar ve Soslar   04.04.2012   20306

Kırmızı Biber Salatası tarifi, Kırmızı Biber Salatası nasıl yapılır? Sarımsaklı ve yoğurtlu kırmızı biber salatamız çok lezzetli ve pratik. Mutlaka denemelisiniz.

Kereviz Salatası

Kereviz Salatası

Salatalar ve Soslar   22.02.2012   15906

Kereviz tadını sevenler için çok pratik ve lezzetli bir salata. Misafirleriniz ağırlarken 5 dakikada 1 çeşit daha fazla salata yapacağınız, çok sağlıklı bir alternatif.

Bakla Çorbası

Bakla Çorbası

Çorbalar   28.03.2012   19114

Bakla Çorbası tarifi, Bakla Çorbası nasıl yapılır? Yoğurtlu terbiyesi ve bol dereotu ile bakla çorbamız çok lezzetli bir seçenek.

Yorum Yazabilirsiniz

(E-postanız Yayınlanmayacaktır.)
Karakter  Kaldı

Yorumlarınız & Sohbet

Kenan     26.03.2016
Pepe zaten pokoyo nun çakması yazıklar olsun esnafa cakma ürün satiyorsun diye eziyet yapanlara
Tuğba     17.01.2016
Çoğu Amerikan filmleri de Kore animelerinden çalıntı. Özellikle korku filmleri. Bence yerli kültürü öğrenmeli çocuklarımız.
enes korkmaz     15.07.2014
benim kardeşim pokoyonun yüzüne bile bakmıyo pepee ve caillou izliyom hem pepee kültürümüzüde yansınıtıyo
Muzaffer     22.05.2014
Yahu bu çizgi filme çalıntı değil demek utanmazlık olur. Hatta copy-paste basitliğinde çalınmış.
Keşke müzisyeni de çalsalarmış. Çalıntı pepee de fonda konuşup müzik söyleyen karı yeminle ki kulağıma tecavüz ediyor. Boğuk iğrenç bi sesi var.
Samet Karaca     24.11.2013
Gereksiz bir yazı. Trakya karşılaması Türk kültürüdür ve bunları çocuklarımızın öğrenmesi gerek. Bu yazıyı yazan yazar kültüründen utanıyorsa neden hala bu ülkede yaşıyor anlamıyorum. Sahi pepe kopya diyen arkadaşlar sizde yapın Bi kopya görelim.
minneul     14.03.2013
oğlum 1 yıla yakındır takip ediyor, iyi olmasının yanı sıra küsmeyi, kapris yapmayı ,iddaalaşmayı ve de en önemlisi inatlaşmayı da öğrettiği bir gerçek. Bebee de 2 yaşında emekliyor ve hala emzik kullanıyor! pepee nin niye burnu yok diye sordu oğlum!!
minneul     14.03.2013
yaa hiçmi araştırmıyorsunuz Allah aşkına yaa!! pocoya 2005 ten beri gösteriliyor...yuh yanii!! hırsızlığı alkışlıyorsunuz resmen..çalan almış başını gidiyor. benim 4 yaşındaki oğlum pepee yi severek izliyor,pocoyo´yuda..
Neşe     17.02.2013
maalesef benzerlik aşırma düzeyinde.. yorumlarda pocoyo pepee den aşırmış diyenlerin hepsi ya bilerek yalan söylüyor ya da hesap yapmasını bilmiyorlar.. pocoyo serisi 2005ten beri yayınlanıyor, pepee ise 2011 de almış copyright haklarını..
ruzgarr     06.02.2013
pepee çalınıtıdr hemde senaryosunu ayşe şule bilgiçe ait değil düşyeri ekibine aittir ayşe şule kendine mal etmiştir ama herkesden sır gibi saklar eşide aynı şekilde medayda duyulmasın diye çok dikkat ederler ama birgün ortaya çıkacak
pepee     05.02.2013
bir kere siz çalıntı diyenler tamamamen ispanyol tarafında insan kendi ülkesini savunur bide pepee pocoyodan önce çıktı pocoyo kopya çekmiş bir de pepee pocoyo ya 1000 basar
DENİZ DEMET     22.01.2013
Ben ilk önce pepeyi seyrettim sonra pocoyoyu .Pocoyoyu seyrettiğimde hemen anladım bizim çaldığımızı.Aklın yolu bir.Herkez aynı şeyi düşündüğüne göre ve bizim görme kusurumuz olmadığına göre neyin savunmasıdır bu.
sümeyra     20.01.2013
Bence pepeeyi çikaranın eline sağlık.Hem pocoyo pepee kadar izlenmiyor.Çocuklarımız pepee sayesinde hem kültürümüzü öğreniyorlar hemde biraz biz Anneleri rahat birakıp işimizi yapıyoruz..:))
tayyar özkan     04.01.2013
Tamamen çalıntıdır. Bu işin 30 yılı aşkın profesyonel çizeri olarak bunu çok rahatlıkla söyleyebilirim.
pepeeee     30.10.2012
pepe süper bir çizgi film hem türk yapımı bizim halk danslarımızı öğretiyor. herşeyi öğretiyor. pokoyo ise konuşmayı bile bilmiyor hiç bişey yapamıyor konusu bile yok bunun neresini izliyolar bilmiyorum. iğrenç. benzmiyorlar. elbisesi mavi die çalıntı mı oldu saçmalık
pelin     24.10.2012
pepee çok güzel çizgi film
Zafer Boyraz     16.08.2012
pocoyonun sahibi olan Zinkia firması başkanı Maria DolAN ´Bu konuda bilgi ve delil bulmak için çalıştık elbette 35 milyon euro yatırım yaptıgımız ürünün önündeki engelleri kaldırmak için tedbir alıcaz hukuki işlem başlatılmıştır´ dedi,yani taklit ark.
Ufuk Seyhan     20.07.2012
Neymiş, Türk kültürünü öğretiyormuş... Türk kültürünü öğretmek için, çalıntı bir çizgi film kullanmamız şart mıydı! Biraz daha büyük çocuklar bu benzerliği farkettiğinde nasıl izah edeceksiniz? Fikir hırsızlığını mı öveceksiniz!
Ufuk Seyhan     20.07.2012
Öncelikle, taklit mi değil mi tartışmasını çok anlamsız bulduğumu söylemeliyim. Daha ne kadar taklit olabilir ki! Birebir aynısını koyacak halleri yok ya!
Buna rağmen savunan insanları anlayamıyorum. Hırsızlığın savunması olur mu!
Selin tekinay     13.07.2012
Kadın basbayagi almış aynısını yapmis hırsızlık bu. Yeni bir karakter yaratsaydı yiyorsa. nasilsa pocoyo dünyaca ünlü ama bizim Türklerin dünyadan haberi yok anlamazlar nasılsa ben parayı götüreyim demiş.
Ediz Gezen     27.06.2012
Mevlüt bey´in taşlamasından sonra birazda yazar vermiş veriştirmiş. Son iki paragraf sanki başka birine ait gibi olmuş. Sanki ibrenin öbür ucu gibi :)
hilal     21.06.2012
bence alakası yok hem pepeenin karakterleri insan pocoyonun yanındakiler ise hayvan hem pepee çooooook tatlı
oğuz hayat     21.06.2012
yyyaa pocoyo pepeeyi hangi yüzle davaya veriyo bnce pepee pocoyo dan daha çok izleniyor ayşe şule bilgiç biz ve bütün taraftarların hep senin yanındayız benim bir oğlum var 4 yaşına girecek her markete girdiğimiz pepee dergisi istiyor ayse hnm tşkrlr
hülya ezgi     13.06.2012
Pepee Pocoyodan önce yayına girdi.Pocoyo çalıntı bence.Hem Pocoyo halay vb.ni yapmıyor.Pepee çalıntı değil.Ayşe Şule Bilgiç İspanyol birinden nasıl çalabilir ki.Bence Pepeenin çalıntı olması çok saçma, akıl var mantık var
nehir     28.05.2012
pepenin ilk çıktığında yani pepenin yanında şila zulu kaliş köpüş varken gerçekten pocoyoya benziyordu o zamanki giysisi bile pocoyonunkine benziyordu pepenin ailesi annesi babası filan girince artık fazla benzememiyor şimdiki giysiside benzemiyor
Ali Sevindir     21.05.2012
Pepee.Kim ne derse desin yapanın eline sağlık çocuklarımıza gelenek göreneklerimizi,konuşmayı,saygıyı,sevgiyi ve pek çok şeyi öğretiyor.Bunu tartışmaya gerek bile yok bence süper olmuş.Şu an tv\´lerde en kaliteli çizgi film bu bizim çocuklarımız için.
beyza     18.05.2012
bunlar ne diyo be pepee bence aşırma değil hemde pepee pokyodan önce başlamamışmıydı peki bu gazeteci ne zzırlıyor çok merak ediyorum pepee bizimdir bizim kalacak bence pokoyo ğrenç ne zaman görsem midem bulanıyor bide hep aynı şey pokoyoya hayır
bahadır     08.04.2012
walla pepee çalıntı malıntı ama pokoyo ya 5 basar çok daha mükemmel olmuş gerek grafikleri gerekse karakterleri bir arkadaşımızın dediği gibi yabancı kültürünü çocuklarımıza aşılayacağımıza pepee çok süper.
caner     17.03.2012
peppe keloğlan masallarından daha çok seviliyor ama buna kopya deniliyor keloğlan masalları kimse çıkıp kopya demiyor fakat o pepee kadar izlenmiyo
akadir     10.02.2012
Pepee nin çalıntı olduğuna dair Utube da videolar bulabilirsiniz. Pocoyo benzerlik diye aratırsanız çıkar birisinin linki aşağıdadır

http://www.youtube.com/watch?v=RyiXzjGQXYk slm.
Batuhan Çağlayan     02.02.2012
Dediklerinizi Anlıyorum ´´O zaman Caillou ile Pocoyo neden birbirine benzemiyor diye sorarlar.´´ burada bir yanlışınız var Caillou´da kanser hastası olan bir çocuğun yaşamı anlatılıyor.
akasema     21.12.2011
bu güzel yazıda bir eksik var bence ,hiç pocoyonun yapımcıları açısından bu olayı düşündünüzmü.Ana karakter,çevresindeki karakterlerin özellikleri, filmin tarzı aynı.. yani adamların filmini birisi çalmış, şimdi hırsız türk diye ona sahipmi çıkacağız
mudo     01.12.2011
yıllar önce susam sokağı vardı. Susam sokağının aslında zeka geriliği olan çocuklar için yapıldığını biliyor muydunuz. İşte bize yıllarca bunu izlettiler. Bizi nasıl gördükleri ortada.
ünalan     01.12.2011
Bence yabancı çizgi filmler kendi kültürlerini bizim çocuklarımıza aşılamak için varlar. Onlara karşı bizim de kendi kültürümüzden ürünler yapıp çocuklarımıza sunmamız lazım. Ağaç yaşken eğilir.
Nazlı     01.12.2011
ben önceleri pepe yabancıydı sonra Türkler yapmaya başladı sanıyordum. Meğer baştan beri Türkmüş. Ama gerçekten pocoyoya benziyor.
Meltem erdoğdu     26.11.2011
Pepeyi de çocuklar sevdi. Bizden olması güzel bişiy. Hep yabancı olacak değil ya. Dünyanın parası gidiyor yabancılara.

Yeniliklerden Haberdar Olabilirsiniz!

Gizlilik ve Çerezler
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Gizlilik ve Çerez politikalarımızı inceleyebilirsiniz.