logo
Bunları Bilelim   14.12.2011   50188

Sebze Satın Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Bu Yazıyı Paylaş:

Sebzeler beslenmemizin önemli bir bölümünü oluşturur. İçinde bulundurdukları antioksidanlar sayesinde bizi sağlıklı kılarlar. Sebzeleri tazeyken tükettiğimizde, içerdikleri tüm besin değerlerinden faydalanabiliriz. Çünkü sebzeler dalından koparıldıktan sonra besin değerlerini yavaş yavaş kaybetmeye başlarlar. Bu nedenle bu yazımızda sizler için sebzelerin tazeliğini nasıl anlayacağınızı araştırdık.

DOMATES:
Domatesler dalında yeterince olgunlaşmadan toplandığında, gerçek lezzetlerine ulaşamazlar. Bu nedenle, domates satın alırken, tamamen olgunlaşmış, güzel kokulu olanları tercih edin. Güzel kokulu domates en lezzetli olandır. Domatesin sapını koklayın. Eğer sapında doğal kokusu mevcut ise satın alın, fakat sapında koku yok ise, bu domates lezzetli değildir.

BİBER:
Biber satın alırken, canlı renkte olan, elinize aldığınızda incecik ve çıtır çıtır ses çıkaranları tercih edin. Sert ve çok büyük olan biberler kartlaşmış veya hormonlu olanlardır.

KEREVİZ:
Kök kereviz şeftaliden kavun büyüklüğüne kadar çeşitlilik gösterir. Kereviz satın alırken yapraklarının yeşil, diri ve kahverengi lekelerinin olmamasına dikkat edin. Kereviz ele ağır gelmelidir. Aksi halde içi boş ve liflidir. Köklerini ve yapraklarını buzlukta saklayabilirsiniz fakat sebzenin kendisi buzlukta saklanmaya uygun değildir.

HAVUÇ:
Havuç satın alırken kök kısımlarının taze görünmesi önemlidir. Taze havuç sert, canlı renkte olmalı, solgun ve esnek olmamalıdır. Havuçları saplarıyla satın aldıysanız, kese kağıdına koymadan önce saplarını kesin. Çünkü saplar havucun nemini kaybetmesine neden olur. Havuç haftalarca buzdolabında bozulmadan saklanabilir fakat bu esnada mutlaka lezzetini ve besin değerini az da olsa kaybedecektir.

Havuç alırken, bir tane havucu iki ucundan tutup yavaşça bükün. Esniyorsa taze değildir. Eğer bükmenize direniyorsa veya hemen kırılıyorsa tazedir.

ISPANAK:
Ispanak satın alırken kuru olmasına, küçük, yeşil ve ince yapraklı olmasına dikkat edin. Kökleri sararma yapmışsa almayın.

PATLICAN:
Patlıcan alırken, sıkı, pürüzsüz ve kahverengi lekeleri olmayanları tercih edin. Küçük, olgunlaşmamış patlıcanlar en iyileridir. Büyük ve olgunlaşmış patlıcanlar çok fazla tohumlu ve acımsı olabilirler.

Tazeliğini kontrol etmek için patlıcanı hafifçe sıkın. Eğer tekrar eski haline dönüyorsa patlıcanlar taze demektir fakat sıktıktan sonra yapısı düzelmiyorsa içi lapalaşmış, bayatlamış demektir. Eğer patlıcanı sıktığınızda herhangi bir esneme olmuyorsa, çok erken toplanmıştır.

Ayrıca patlıcanın içinin kurumuş olup olmasığına dikkat edin. Patlıcana hafifçe parmaklarınızla vurun, eğer içinden boş bir ses geliyorsa almayın. Aldıktan sonra 1-2 gün içinde patlıcanlarınızı tüketin.

Közleme yapacaksanız kalın patlıcan tercih edin ve boyu da patlıcanları közleyeceğiniz kabın boyuna uygun olmalıdır. İmambayıldı veya karnıyarık yapacaksanız daha ince ve orta boy olanları almalısınız.

TAZE FASULYE:
Taze fasulyeyi satın alırken bir tane kırın ve çıtır çıtır olmasına dikkat edin. Eğer kırdığınızda fasulyede esneme varsa yada kırılmıyorsa bu taze olmadığını gösterir. Aldıktan sonra, hemen pişirin çünkü taze fasulye tazeliğini çabuk kaybeden bir sebzedir.

MANTAR:
Mantar alırken, üzeri lekesiz, sıkı olanları seçin. Mantarlarda kurumalar gördüyseniz, almayın. Çünkü bu bayatlamaya başlamışlar demektir. Ayrıca mantarların nemini muhafaza etmek için kese kağıdında saklayın.

BAMYA:
Bamya satın alırken, küçük, parlak, yeşil ve taze olanları tercih edin. Elinize aldığınızda bamyalar sert olmamalıdır. Sapları kolayca kırılmalıdır. Dışarıdan tohumları farkedilen bamyalar kartlaşmıştır.

KARNABAHAR:
Karnabahar satın alırken, sıkı bir yapısının olmasına ve çiçeklerinin sık sık olmasına dikkat edin. Üzerinde lekeler varsa bu çok taze olmadığını gösterir. Bu sebzeyi buzdolabında 5 günden fazla bekletmeyin.

BALKABAĞI:
Balkabağı alırken, ağır olan ve kabuğunu tırnağınızla çizemeyeceğiniz kadar sert olanı seçin.

PAZI:
Pazı satın alırken, yaprakları koyu renk ve diri olanları seçin. Eğer yapraklar çok sert, solgun ve renk kaybetmişse pazıları satın almayın.

KIVIRCIK:
Kıvırcık satın alırken, sapının çok sağlam olmasına, yapraklarının incecik ve koyu renk olmasına dikkat edin. Yapraklarını ayırıp içinde böcek olup olmadığını kotrol edin. Kıvırcığı buzdolabında bir haftadan fazla saklamayın.

PIRASA:
Pırasa ne kadar ince ise o kadar taze ve lezzetlidir. Pırasayı buzdolabında 1 haftadan fazla saklayabilirsiniz.

LİMON:
Limon boyutuna göre ağır olmalıdır. Çünkü limon ne kadar ağır ise o kadar sulu demektir. İnce kabuklu, lekesiz ve parlak olan limonlar en iyileridir. Limonu buz dolabında üç hafta saklayabilirsiniz.

TURP:
Turp satın alırken, üzerinde yeşil yaprakları olanları tercih edin. Çünkü bu taze olduğunu gösterir. Eve gelir gelmez, yeşil yapraklarını kesin. Yapraksız olanları satın alırken ise, sert, ağır ve üzeri lekesiz, çiziksiz olanları tercih edin. Turpları buzdolabında iki hafta saklayabilirsiniz.

PANCAR:
Pancarlar yapraklı ve yapraksız şekilde satılmaktadır. Yapraklı pancarları alırken, yaprakların yeşil ve diri olmasına dikkat edin. Eğer pancarlar yapraksız ise, pancarların sıkı, tam yuvarlak, pürüzsüz ve köklerinin ince olmasına dikkat edin. Uzun yuvarlak şekilli, solgun, tepesi kabuklanmış, kökü gevşemiş pancarlar havayla fazla temas ettiği için taze değildirler.

BROKOLİ:
Brokoli satın alırken, sapının sıkı olmasına, yapraklarının canlı ve koyu yeşil renkte olmasına dikkat edin. Brokolinin çiçekleri koyu yeşil ve birbirine bitişik olmalıdır. Çiçeklerinde sararmalar varsa, bu brokolinin çok taze olmadığını gösterir. Brokoliyi alırken koklayın. Eğer yoğun bir kokusu ve gevşek bir yapısı varsa almayın.

ENGİNAR:
Yapraklı enginar satın alırken, ağır, koyu yeşil yapraklı, yapraklarının üzerinde kahverengi lekerin olmadığı enginarları seçin. Bu kahve lekeler sebzenin taze olmadığını ya da soğuk yediğini gösterir. Çanak enginar satın alırken, çok büyük olmayan, beyaz renkte olanı satın almaya çalışın. Büyük olan enginarlar genellikle içi bol kılçıklı olanlardır.

KUŞKONMAZ:
Kuşkonmaz satın alırken, açık yeşil, sıkı ve kapalı uçlu olmasına dikkat edin. Uçları açık, bozuk ve küflenme yaptıysa, bu taze olmadığını gösterir. Sapları eşit kalınlıkta olanları alın ki, pişirirken eşit şekilde pişsinler. Kuşkonmazı saklarken, cam kavanoza biraz su koyun ve kuşkonmazları içine yerleştirin. Buzdolabında bu şekilde daha taze kalacaktır. Kuşkonmazlar çok fazla bekletilmeden tüketilmelidir.

MISIR:
Mısır satın alırken, koçana sıkıca sarılmış yeşil yapraklı olanları tercih edin. İçindeki tanelerde bozulmalar olmuşsa, bu taze olmadığını gösterir.

BADEM SALATALIK:
Salatalık satın alırken, koyu renk kabuklu ve sıkı olanları tercih edin. Eğer salatalıkta esnemeler, üzerinde buruşmalar varsa bu sebzenin taze olmadığını gösterir.

KARALAHANA:
Karalahana satın alırken, koyu yeşil yapraklı, canlı ve sıkı yapraklarının olmasına dikkat edin. Yapraklarda solma, esneme yada sararma varsa, almayın.

BRÜKSEL LAHANASI:
Brüksel lahanasını satın alırken, açık yeşil renkte, yapısının ve yapraklarının sıkı olmasına dikkat edin. Uzun yuvarlak şekilli, solgun, tepesi kabuklanmış, kökü gevşemiş brüksel lahanaları havayla fazla temas ettiği için taze değildirler.

LAHANA:
Lahana satın alırken yapraklarının sıkı ve lekesiz olmasına dikkat edin. Sıkı lahanalar kapuska ve salata yapmaya uygunken, büyük ve gevşek olanlar lahana sarması yapmak için uygundur.

SARIMSAK:
Sarımsak alırken, sarımsakların büyük, tombul, sıkı ve dış kabuklarının ipek gibi incecik olmasına dikkat edin. Sarımsaklar süngerimsi, yumuşak ve buruş buruş olmamalı. Sarımsak tüm yıl boyunca kolayca bulabileceğiniz bir sebzedir. Sarımsağı toz, kurutulmuş, taze, pure ve yağın içinde bekletilmiş halleriyle bulmanız mümkündür.

KURU SOĞAN:
Kuru soğan satın alırken, sıkı, ağır ve ince kabuklu olanları tercih edin. Yumuşak, filizlenmiş, nemlenmiş, kötü kokulu soğanları almayın. Eğer hafif bir koku bile varsa, soğan dıştan iyi görünse de, içinde bir yerlerde çürüme başlamış demektir.

BEZELYE:
Bezelye ilkbahardan kış başına kadar bulabileceğiniz bir sebzedir. Bezelye satın alırken, kabuklarının sıkı, kadifemsi ve düz olmasına dikkat edin. Rengi ne çok koyu ne de çok açık olmalı. Renkleri çok koyu, çok açık, sarı yada beyaza dönük ise alınmamalıdır. Ayrıca kabukları çok şişkin, sulu ve küflenmiş olanlar tercih edilmemelidir. Bezelye alındıktan hemen sonra pişirilmelidir. Özellikle kabuklarından ayırdıktan sonra ya hemen pişirilmeli veya buzluğa konulmalıdır. Aksi taktirde bezelyeler iki gün içinde filizlenmeye başlayacaktır.

DOLMA BİBER:
Dolma biber satın alırken canlı renkte, küçük ve ince kabuklu olanları seçin. Bunlar en taze olanlardır. Renginde sararmalar, üzerinde lekelenmeler, saplarında bozulmalar varsa almayın. Dolma biberleri satın alırken, parmaklarınızla sıkın. Eğer hafif bir çıtır, tazelik sesi geliyorsa, bunlar en lezzetli olanlardır.

PATATES:
Patates satın alırken, düzgün şekilli, dışı pürüzsüz ve darbesiz olanları seçin. Haşlama ve salatalar için yeni patatesleri seçin. Bunlar sert ve ince kabuklu olurlar. Üzeri lekeli ve güneş yanığı olan patatesleri almayın. Çünkü bu patateslerin kabuklarının altı yeşilimsidir. Alırken, kızartmalık mı veya yemeklik patates mi istediğinizi belirtin. Çünkü kızartmalık patates çok lezzetlidir fakat yemek yapmak için kullanıldığında sert olduğu için geç pişer.

TATLI PATATES:
Tatlı patatesin rengi beyaz patatese göre biraz daha kızılımsıdır. Tatlı patates satın alırken düzgün renkte, pürüzsüz, üzerinde darbeler olmayan veya kabuğunda kurt delikleri bulunmayanları alın. Kabukta kurt delikleri veya başka lekeler varsa bu patatesin bozulmak üzere olduğunu gösterir. Çünkü tatlı patates beyaz patatese göre daha çabuk çürür. Bu kurtlanmış alanı kesip atsanız bile, diğer kalan kısım acımsı bir hal almıştır.

KABAK:
Kabak satın alırken, kabuklarının incecik, parlak ve canlı olmasına dikkat edin. Taze bir kabağı elinize aldığınızda elinizden ayrılmaz, sanki bütünleşir. Çok sert, rengi solmuş, çok büyük, suyu çekilmiş kabakları satın almayın.

Konu Resmi İçin Teşekkür (Thanks For The Image): Daria Shevtsova adlı kişinin Pexels'daki fotoğrafı

Bunları Okudunuz mu?
Şeker Poğaça

Şeker Poğaça

Hamur İşleri   21.03.2012   17468

Şeker Poğaça tarifi, Şeker Poğaça nasıl yapılır? Şekliyle ve lezzetiyle kendine hayran bırakan bu poğaçamızı ilk fırsatta denemelisiniz.

Köz Kırmızı Biberli Brokoli Salatası

Köz Kırmızı Biberli Brokoli Salatası

Salatalar ve Soslar   08.03.2012   18846

Köz Kırmızı Biberli Brokoli Salatası tarifi, Köz Kırmızı Biberli Brokoli Salatası nasıl yapılır? Kanser savaşçısı brokoliyi kış boyunca tüketmeliyiz. Balığın ve et yemeklerinin yanına çok yakışıyor.

Cevizli Kurabiye

Cevizli Kurabiye

Tatlılar ve Pastalar   21.02.2012   17243

Cevizli Kurabiye tarifi. Cevizli Kurabiye nasıl yapılır? Şekilli ve bol cevizli kurabiyemiz hem gözünüze hem de damağınıza hoş gelecek. Mutlaka denemelisiniz.

Yorum Yazabilirsiniz

(E-postanız Yayınlanmayacaktır.)
Karakter  Kaldı

Yorumlarınız & Sohbet

Bu İçeriğe Henüz Yorum Eklenmemiş. İlk yorum yazan siz olun.

Yeniliklerden Haberdar Olabilirsiniz!

Gizlilik ve Çerezler
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Gizlilik ve Çerez politikalarımızı inceleyebilirsiniz.